Próchnica to choroba rozwijająca się w obrębie szkliwa i zębiny naszych zębów. W pierwszym etapie jej rozwoju następuje demineralizacja szkliwa a następnie rozpad twardych tkanek zęba i w konsekwencji tworzy się ubytek. Rozwojowi próchnicy sprzyja spożywanie żywności typu fast-food, słodyczy oraz picie słodzonych napojów orzeźwiających o bardzo niskim pH.

Aby doszło do rozwoju próchnicy muszą zaistnieć trzy czynniki jednocześnie w odpowiednio długim czasie:

  • bakterie,
  • cukry,
  • podatność tkanek,
  • czas.

Dobra wiadomość jest taka, że możemy to zmienić, gdyż nawet wysokie spożycie cukru przy podatnych na próchnicę zębach nie musi prowadzić do rozwoju tej choroby, warunkiem jest jednak dokładne i częste mycie zębów, odpowiednia dieta, oraz zabiegi profilaktyczne.

Już na etapie profilaktyki służymy Państwu fachową pomocą, profesjonalnym instruktażem higieny, doborem odpowiednich przyrządów do mycia zębów oraz zabiegami z zakresu egzogennej profilaktyki fluorkowej takimi jak: płukanki, żele i lakiery fluorkowe.

Zapobieganie tej choroby stanowi nieodzowny element opieki nad pacjentem już od najmłodszych lat, gdyż dostarczanie wapnia i fluoru zarówno w okresie płodowym, w okresie wzrostu jak i w okresie dorosłym ma bardzo duży wpływ na podatność zębów na próchnicę.

Nowoczesna stomatologia polega na wczesnym rozpoznaniu i leczeniu nawet małych ubytków w początkowej fazie ich rozwoju. I tu również możecie Państwo liczyć na nasze wsparcie, gdyż do odbudowy twardych tkanek zęba czyli szkliwa i zębiny, zniszczonych przez rozwijającą się próchnicę stosujemy najnowocześniejsze materiały wyłącznie renomowanych producentów, co w połączeniu z doświadczeniem, a także przy użyciu powiększenia (lupy, mikroskop) potrafimy je szybko rozpoznać i dobrze leczyć.

Zaniechanie leczenia na etapie małych, czy średnich ubytków prowadzi do dalszego rozwoju próchnicy i całkowitej destrukcji twardych tkanek zęba, czyli szkliwa i zębiny, a w konsekwencji rozwija się zapalenie miazgi zęba. Pojawiają się dolegliwości bólowe, początkowo na zimno, ciepło, na zagryzanie, a następnie ból staje się bardzo dotkliwy, pulsujący, nasila się w pozycji leżącej i trwa cały czas. W takim przypadku konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego (endodontycznego) które polega na bardzo dokładnym opracowaniu mechanicznym i chemicznym kanałów korzeniowych, czyli usunięciu z wnętrza korzeni tkanek i bakterii wywołujących stan zapalny oraz dolegliwości bólowe, a następnie szczelnym ich wypełnieniu gutaperką. Leczenie kanałowe wykonujemy podczas jednej wizyty. Pracujemy wyłącznie w powiększeniu (lupy, mikroskop). Wykorzystujemy najnowocześniejsze przyrządy zapewniające pacjentowi zarówno bezpieczeństwo tj. koferdam, jak i poprawiające skuteczność leczenia czyli endometr – do pomiaru długości kanału, mikrosilnik endodontyczny wraz z systemem odpowiednich pilników niklowo-tytanowych, do bardzo starannego opracowania kanałów, ultradźwiękowy system aktywacji środków dezynfekujących zakażone bakteriami kanały, a do monitorowania prawidłowego leczenia radiowizjografię, czyli komputerowy rentgen, co w połączeniu z techniką pracy na cztery ręce gwarantuje osiągnięcie doskonałych rezultatów.