Najczęściej zadawane pytania

Czy do noszenia aparatów są ograniczenia wiekowe?

Absolutnie nie. Wiek może mieć jedynie wpływ na długość leczenia Pacjenta, dlatego też ortodonci zachęcają do rozpoczęcia kuracji we wczesnym wieku, ponieważ podatność kości jest lepsza. Jednak aparaty ortodontyczne mogą nosić osoby w każdym wieku. Dzieci powinny pojawić się u ortodonty na pierwszej wizycie w wieku około 7 lat, kiedy to zęby mleczne są zastępowane przez zęby stałe i pozostać pod kontrolą stomatologa przez cały okres dojrzewania. Jednak jeśli Rodzice inni lekarze zauważą problem lub jeśli dziecko ma wadę wrodzoną to trzeba pojawić się wcześniej.


Czy podczas jednej wizyty można nakleić jednocześnie dwa aparaty stałe?

Tak, aparat stały można nakleić na dwa łuki, górny i dolny. Praktykuje się jednak założenie łuków oddzielnie, np. najpierw górny, a następnie dolny, aby Pacjent miał możliwość przyzwyczaić się do początkowej utrudnionej mowy, czy spożywania posiłków.


Czy zęby pod zamkami aparatu stałego niszczą się?

Jeśli zachowana jest dokładna higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu stałego zęby nie powinny się niszczyć tzn. nie pojawiają się białe mleczne plamy na powierzchni szkliwa, które są oznaką odwapnienia szkliwa. Po zdjęciu zamków z powierzchni zębów usuwa się resztki kleju, a zęby poleruje się pastami, aby uzyskać gładką powierzchnię.


Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Czas leczenia ortodontycznego uzależniony jest od wielkości wady zgryzu Pacjenta. Najczęściej takie lecznie trwa ok. 2 lat. Istotna jest także konsultacja z ortodontą odnośnie rodzaju aparatu, który również ma duży wpływ na czas leczenia.


Po założeniu aparatu bolą mnie dziąsła, mam otarcia. Co robić?

Ból dziąseł może się utrzymywać przez kilka dni i jest to normalne. W przypadku dłuższych dolegliwości należy skonsultować swoje obawy z lekarzem.


Co zrobić jeśli odklei się pierścień lub zamek?

Najlepiej zgłosić się do ortodonty. Jeśli najbliższa wizyta jest umówiona w przeciągu kilku dni można się do tego czasu wstrzymać i przyjść na wizytę kontrolną.


Czy po założeniu aparatu pojawią się problemy z mówieniem?

Mogą pojawić się przejściowe, kilkudniowe, problemy. Ustępują one, kiedy Pacjent przyzwyczai się już do aparatu.


Czy po zdjęciu aparatu wada nie nawróci?

Wada nie powinna wrócić w przypadku stosowania się Pacjenta do zaleceń lekarza prowadzącego. Głównym wskazaniem jest noszenie aparatu retencyjnego, z którym zgłaszamy się na wizyty kontrolne co pół roku.


Jak długo trwa zakładanie aparatu stałego?

Zakładanie aparatu stałego na jeden łuk trwa ok. 1 godziny.


Czy mając założony aparat stały, można leczyć zęby?

Podczas noszenia aparatu stałego można leczyć zęby, choć jest to utrudnione jeśli ubytek próchnicowy jest zlokalizowany między zębami. Wtedy należy zdjąć łuk, czasami też konieczne jest odklejenie zamka lub ściągnięcie pierścienia. Dlatego tak ważne jest aby przed założeniem aparatu wszystkie ubytki były wyleczone.