Najczęściej zadawane pytania

Czy istnieje możliwość wyrwania dwóch zębów jednocześnie?

Oczywiście, istnieje nawet możliwość usunięcia większej liczby zębów podczas jednej wizyty u w pełni zdrowego pacjenta. Podstawą jest odpowiednia kwalifikacja pacjentów polegająca na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, czasami zleceniu dodatkowych badań i konsultacji, oraz ewentualnej modyfikacji leczenia farmakologicznego.


Jaki środek znieczulający jest wskazany i bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Nie istnieją w pełni bezpieczne środki znieczulające, więc wprost na tak postawione pytanie nie można odpowiedzieć. Na pewno istotne jest w tym przypadku planowanie, czyli wyleczenie lub usunięcie infekcyjnych zębów przed zajściem w ciąże. Jeżeli zajdzie już konieczność interwencji chirurgiczno-stomatologicznej to korzystnie jest to czynić w II trymestrze ciąży używając środków znieczulających nie zawierających adrenaliny.3. Czego nie wolno po ekstrakcji:Po usunięciu zęba należy po około ½ godziny wypluć tampon, starać się dwie godziny nie jeść i nie pić, nie płukać jamy ustnej i nie ogrzewać. Należy stosować zimne okłady na zewnątrz, po uprzednim posmarowaniu skóry np. tłustym kremem. Zimne okłady oprócz tego, że zmniejszają obrzęk działają również troszeczkę przeciwbólowo. Należy przyjmować przepisane leki ( o ile jest taka konieczność) zgodnie z zaleceniami lekarza. Palenie papierosów i picie alkoholu jest wysoce niewskazane.


Jakie środki przeciwbólowe są najlepsze po usunięciu zęba?

Najkorzystniej jest nie nadużywać środków przeciwbólowych, ale o ile zajdzie taka konieczność, a lekarz nie przepisze konkretnych medykamentów na recepcie można używać powszechnie stosowanych środków przeciwbólowych. Należy pamiętać, żeby nie być uczulonym na taki lek, oraz powstrzymać się od pochodnych kwasu acetylosalicylowego (popularna Aspiryna), gdyż ich mechanizm działania może powodować przedłużające się krwawienie po zabiegu.5. Czy po wyrwaniu zęba od razu można wstawić implant.Tak, jednak taka ekstrakcja musi być poprzedzona dokładną diagnostyką , w szczególności wykonaniem tomografii komputerowej celem oceny tkanki kostnej, która pozostanie po usunięciu zęba. Może wystąpić konieczność regeneracji tkanki kostnej za pomocą biomateriału. Ząb też nie powinien być źródłem infekcji, w szczególności ostrej. W przypadku natychmiastowych implantacji należy postępować indywidualnie w każdym przypadku.


Czy konieczne jest usuwanie zębów zatrzymanych?

Jeśli nie rokują wprowadzenia do łuku zębowego lub są źródłem uporczywych infekcji, dolegliwości bólowych, czy torbieli zawiązkowych to należy je usuwać. Należy podkreślić, że planowe usunięcie zęba zatrzymanego statystycznie powoduje mniejszy odsetek powikłań niż wtedy kiedy wystąpi np. stan zapalny wokół takiego zęba.7. W jakim czasie od usunięcia zęba można wykonać protezę? Protezę można już wykonać przed usunięciem zęba. Jest to tzw. proteza natychmiastowa, którą nakłada się bezpośrednio po ekstrakcji zęba. Chodzi o to, że pacjent „wchodzi do gabinetu z zębem i wychodzi z zębem” pomimo ekstrakcji. Protezy wczesne można wykonać już po około 1-2 tygodniach po ekstrakcji, ale podobnie jak natychmiastowe trzeba je później podścielić. Gojenie po ekstrakcji pozwalające na wykonanie tzw. protezy ostatecznej to czas około 6 tygodni.